خانه والیبال ارومیه

والیبال ارومیه

والیبال ارومیه

باشگاه والیبال شهرداری ارومیه یک باشگاه والیبال ایرانی است که مستقر در ارومیه، استان آذربایجان غربی می‌باشد. در حال حاضر این تیم در لیگ برتر والیبال ایران بازی می‌کند. این باشگاه پرهوادارترین باشگاه والیبال در ایران و آسیا است.

نام و تاریخچه
از سال‌های ۱۳۴۵ که به مرور ارومیه وارد تیمداری در لیگ برتر والیبال ایران شد تیم‌های مختلف با نام‌هایی متفاوت به عنوان اسپانسر حامی باشگاه والیبال ارومیه شدند. از پاس ارومیه تا مقاومت، از سمن سو تا آذر پیام، از پگاه ارومیه تا فولاد و نهایتاً شهرداری ارومیه، تعدادی از نام‌هایی بوده‌اند که نماینده ارومیه تاکنون به خود دیده است. در آغاز این تیم انقلاب ارومیه نامیده می‌شد و تاکنون نام خود را با پشیبان‌های مالی زیادی تغییر داده است.

بر اساس پشتیبان مالی در گذر زمان
مقاومت (۱۳۷۷-۱۳۷۴)
مقاومت استقلال (۱۳۷۸-۱۳۷۷)
مقاومت (۱۳۷۹–۱۳۷۸)
شهید باکری (۱۳۸۰–۱۳۷۹)
سمن سو (۱۳۸۱–۱۳۸۰)
پگاه (۱۳۸۶–۱۳۸۱)
فولاد (۱۳۸۷-۱۳۸۶)
هیئت والیبال (۱۳۸۹-۱۳۸۷)
شهرداری (تاکنون-۱۳۸۹)

ورزشگاه
ورزشگاه غدیر ارومیه معروف به سالن درنا یا دورنالار یوواسی محل تمرین و میزبانی مسابقات رسمی باشگاه والیبال شهرداری ارومیه است.معمولا برای هر بازی تیم شهرداری بیش از ۶۰۰۰ نفر به این ورزشگاه می آید.

هماوردان
دربی آذربایجانی ها این دربی بین والیبال شهرداری اورمیه و والیبال شهرداری تبریز انجام می‌شود و از حساسیت بالایی در این کشور برخوردار است، البته بازی‌های تیم شهرداری ارومیه با کاله و گنبد که هر دو از شهرهای والیبال خیز ایران هستند در نوع خودش جالب و حساس است و بازی‌های تیم شهرداری و پیکان تهران و متین ورامین نیز از حساسترین بازی‌های لیگ برتر ایران است.

دست‌آوردها
بهترین دست‌آورد باشگاه ارومیه، نایب قهرمانی سوپر لیگ والیبال ایران در سال ۱۳۸۴ با نام پگاه ارومیه بوده است. تیم والیبال مردان شهرداری ارومیه در فصل ۱۳۹۳ توانست با جذب ۹۰% بازیکنان بومی به مقام نائب قهرمانی رقابت های لیگ برتر والیبال در جام بیست و هشتم دست یابد.