بایزید حسن پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع دام های کشتار شده، ۲ هزار و ۵۷۹ راس دام سنگین گاو و گوساله، ۲۹۴ راس گاومیش و ۶۷۷ راس گوسفند بود و در مجموع ۴۴۴ هزار و ۸۵۵ کیلوگرم گوشت سالم با نظارت کارشناسان شبکه دامپزشکی مهاباد وارد بازارهای مصرف این شهرستان شده است.
وی اضافه کرد: از این مقدار گوشت تولید شده در این شهرستان در بخش دام سنگین گاو و گوساله ۴۲۶ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم، گاومیش ۲ هزار و ۷۵۴ کیلوگرم و در بخش دام سبک ۱۵ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم گوشت سالم و بهداشتی تولید شده است.
مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد با اشاره به حذف لاشه دام های بیمار قبل از ورود به بازار مصرف نیز گفت: در این مدت کارشناسان این شبکه لاشه ۱۵ راس گاو و ۱۱ گوسفند، یک هزار و ۲۷۰ ریه، ۴۸۰ کبد و ۱۰۱ مورد سایر اندام ها را حذف کردند.
وی یادآور شد: در کشتارگاه دام بازرسان در سه مرحله قبل از کشتار، حین و بعد از کشتار بر لاشه دام نظارت می کنند و در صورت مشاهده هرگونه علایم بیماری، گوشت دام از چرخه مصرف خارج می شود.
وی به شهروندان اطمینان داد که فرآورده های خام دامی که در کشتارگاه با نظارت بازرسان این شبکه ذبح شده و مهمور به مُهر دامپزشکی باشد، به طور کامل سالم و بهداشتی است.
مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد با اشاره به انجام سه هزار و ۶۸۷ مورد بازرسی از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی در نیمه نخست امسال نیز گفت: در این بازرسی ها ۲ هزار و ۴۹۴ کیلوگرم فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف کشف و ضبط شده است.
وی افزود: ۳۶ مورد بازرسی از خودروهای ویژه جمع آوری شیر نیز انجام شده و ۲ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم شیرفاسد شده از این مراکز ضبط و از چرخه مصرف انسانی خارج شد.
وی از شهروندان خواست از خرید گوشت دام از قصابان دوره گرد و گوشت هایی که مهمور به مهر دامپزشکی نباشند، خودداری کنند.
به گزارش ایرنا در شهرستان مهاباد ۲۴۰ هزار راس دام سبک، ۲۴ هزار راس دام سنگین، ۵۰۰ راس تک سمی و پنج هزار قلاده سگ وجود دارد.
۳۰۲۰/۷۱۲۹/۳۰۷۲

انتهای پیام /*

[ad_2]

گردآوری : پایگاه جامع بانک اطلاعاتی ارومیه

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here