به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، این روزها در آستانه برگزاری بزرگ‌ترین آئین مذهبی جهان در کربلا هزاران زائر اربعین داخلی و خارجی از جمله از کشورهایی همچون آذربایجان، نخجوان و ترکیه از شهرهای مختلف آذربایجان غربی می‌گذرند تا خود را به مرز مهران رسانده و از این نقطه راهی کربلا شوند بنابراین موکب‌های مختلفی در لب مرز و مسیر این زائران راه‌اندازی شده تا به آنان خدمات‌رسانی شود.

موکب مردمی اربعین در لب مرز در شهر بازرگان و به نام شهید مهدی باکری راه‌اندازی شده که از زائران خارجی به محض ورود به خاک کشورمان استقبال و پذیرایی می‌شود و علاوه بر آن ۱۳ موکب نیز از سوی مردم آذربایجان غربی در مسیر پیاده‌روی اربعین راه‌اندازی شده و ظرفیت خدمات‌دهی روزانه به ۵۶ هزار نفر به مدت ۱۲ روز را دارد.

در حقیقت در استان طولی آذربایجان غربی اهالی شیعه و سنی این دیار مشتاقانه در خدمت زائرا اربعین قرار گرفته‌اند تا امسال نیز همایشی خاطره‌انگیز هم در مسیر منتهی به کربلا و هم در روز اربعین در خود کربلا رقم زده شود.

مشارکت موقوفه فتح‌الله خان در موکب واقفان خیراندیش

در لب مرز در مهران نیز اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی با مشارکت موقوفه بزرگ فتح‌الله خان سرتیپ موکب واقفان خیراندیش استان را راه‌اندازی کرده که ده‌ها نفر در آن در خدمت زائران اربعین هستند.

سید حسن حسینی رئیس ستاد بازسازی عتبات و عالیات آذربایجان غربی همه ۱۳ موکب آذربایجان غربی را دارای مجوز اعلام کرده که از ۲۵ مهر کارشان را آغاز کرده‌اند و از موکب شهید باکری در مرز بازرگان و العباس در سه راهی ایواوغلی در شمال استان گرفته تا خود کربلا به زائران ارائه خدمت می‌کنند.

به گفته وی موکب عاشورائیان سولدوز نقده در عمود ۸۳۱، شهید باکری میاندوآب در عمود ۷۵۸ و صاحب الزمان خوی نیز در کنار عمود ۸۲۸ مستقر شده و در کربلا نیز ۵ موکب مهدی القدم، هیئت زائران ضامن آهو، کارکنان شرکت نفت و امام رضا (ع) همگی از ارومیه مستقر  شده‌اند.

به تازگی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه نیز در مسیر سفر به کربلای معلی در موکب واقفان خیراندیش استان در مرز مهران حضور یافته و از نحوه خدمات‌دهی آنان بازدید کرده است.

استمرار پذیرایی از زائرین تا ۱۲ آبان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی در این بازدید با اشاره به نحوه خدمات‌دهی این موکب به زائرین اظهار داشت: موکب واقفان خیراندیش برای سومین سال متوالی برپاشده و نیات واقفان مرتبط با اطعام و پذیرایی از عزاداران حضرت سیدالشهدا (ع) در لب مرز به اجرا درآمده است.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر جوانبخت موکب واقفان خیراندیش با مشارکت حداکثری موقوفه فتح‌الله خان سرتیپ از ۲۸ مهرماه در مرز مهران برپا شده و تا ۱۲ آبان به پذیرایی از زائران حسینی ادامه دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: در این موکب ۹۰ خادم حسینی با توزیع روزانه ۱۰ هزار پرس غذای گرم مشغول به کارند و افزون بر ۳۵۰ میلیون تومان از محل اجرای نیت واقفین هزینه خواهد شد.

گزارش از محمد آقایی پر

انتهای پیام/ح

[ad_2]

گردآوری : پایگاه جامع بانک اطلاعاتی ارومیه

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here