اسکندر عبدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شروع برداشت مکانیزه چغندرقند از مزارع این شهرستان افزود: سال گذشته ۳۲۰ هزار هکتار به کشت چغندرقند اختصاص یافته بود که امسال این مقدار به ۴۰ درصد کاهش یافته است.
وی گفت: این کاهش سطح زیر کشت چغندرقند در راستای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و حمایت از برنامه های احیایی دریاچه ارومیه انجام شده است.
عبدی ادامه داد: برای نخستین بار در آذربایجان غربی شهرستان بوکان اقدام به کشت نشایی چغندرقند در سطح ۹ هکتار کرد.
وی افزود: اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و توجه به منابع آبی حوضه دریاچه ارومیه توسعه کشت نشایی برای صرفه جویی مصرف آب جزو اولویت ها جهاد کشاورزی قرار دارد.
مدیر جهاد کشاورزی بوکان بیان کرد: با کشت نشایی چغندرقند ۳۰ تا ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود و مبارزه با آفات، وجین و عوامل خسارتی و هزینه تولید نیز در این نوع کاشت پایین می آید.
وی اضافه کرد: برای غلبه بر چالش دریاچه ارومیه و استمرار تولید کشت چغندرقند کشت این محصول به صورت نشایی در آینده در بوکان ادامه پیدا می کند.
مدیر جهاد کشاورزی بوکان در خصوص برداشت چغندرقند در این شهرستان نیز گفت: تاکنون بیش از ۳۵ درصد از اراضی زیر کشت و در حدود ۵۰ هزار تن چغندرقند از مزارع شهرستان بوکان برداشت شده و آهنگ حمل آن به کارخانه های داخل استان شروع شده است.
امسال چغندرقند با عیار ۱۶ به قیمت هر کیلوگرم ۳۱ هزار و ۲۰۰ ریال خریداری شده و از این مقدار ۴۱۰ ریال بابت هزینه حمل به کشاورزان پرداخت می شود.
به گزارش ایرنا بوکان دارای ۱۱۰ هزار هکتار زمین مستعد کشاورزی و باغی بوده و عمده ترین محصولات زراعی این شهرستان گندم، نخود، کلزا، جو و چغندرقند است.
چغندرقند، گیاهی است از تیره اسفناج که بصورت گیاهی یکساله کاشت می‌شود.
چغندر قند طی دوره رشد رویشی فاقد ساقه بوده و بصورت مجموعه‌ای از برگ‌های بزرگ افقی تا عمودی مشاهده می‌شود و طول دوره رشد برای چغندرقند ۶ تا ۹ ماه است.
چغندرقند سازگاری وسیعی به شرایط محیط متنوع دارد به سرما و گرما نسبتاً مقاوم است تحمل خشکی را دارد به شوری خاک نیز مقاوم است.
عوامل محیطی مانند حرارت، نور، طول روز و رطوبت خاک تا حد زیادی تعیین کننده نحوه رشد و ذخیره قند در ریشه دارد و خاک‌های بارور، دارای زهکشی خوب، بافت متوسط و اسیدیته خنثی تا کمی قلیایی برای چغندر قند ایده‌آل است.
۷۱۲۹/۷۵۱۰/۳۰۲۰

انتهای پیام /*

[ad_2]

گردآوری : پایگاه جامع بانک اطلاعاتی ارومیه

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here